Lamina Diş Kaplamalar

Laminate Veneer porselen lamina dişlerin sadece ön yüzeyinden minimum madde kaldırmak suretiyle dişe yapıştırılan porselen yapraklardır.

Çok ince (0,3,- 0,5 mm ) kalınlıktaki bu yapraklar istenen renk boy ve formlarda özel hazırlanmakta ve dişin ön yüzeyine yapıştırılmaktadır.

LAMİNA KAPLAMALAR

Laminate kaplama nedir?

Dişlerin rengi ve özellikle şekli bozuksa, lamineyt kaplamalar mükemmel bir kozmetik çözümdür. Laminate kaplamalar, estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan ince bir tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla yapılan bir tedavi şeklidir. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler. Laminate kaplamalarla kendinizden emin bir şekilde gülümseyebilirsiniz! Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince ve sert yapılardır. Kırılmaya dirençlidirler. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin, ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü daimi ve kalıcı özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir kaynaşma beklenir.

Hangi durumlarda laminate yapılır?

Laminate kaplamalar, dişlerdeki renk değişikliklerinin giderilmesi ve bozuk şekillerin düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler. Başlıca uygulama alanları şu şekilde özetlenebilir:

  • Renklenmelerde, diş beyazlatma gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında,
  • Ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kapama),
  • Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,
  • Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,
  • Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde mükemmele yakın kozmetik bir alternatif olabilir.

Laminate tedavisinden kimler yaralanabilir?

Hemen, hemen herkes! Yukarıdaki sebeplerden dolayı şikayetçi olan her yaş grubundaki kişiler laminate tedavisinden yararlanabilir. İleri dişeti hastalığı olanlara tavsiye edilmez.

Bu tedavinin avantajları Çürük aşınma, kırık veya yapısal anomalilerden dolayı, kendinizden emin bir şekilde gülümseyemediğiniz durumlarda dişlerinize bu metotla doğal bir güzellik kazandırmak mümkündür. Daha önceleri bu gibi olumsuz durumlarda dolgular ve tam kaplamalar tek çözüm iken günümüzde laminate tedavisi gibi yeni alternatifler mevcuttur. Bu yeni uygulamanın avantajları;

  • Küçük bir müdahale ile sağlıklı ve doğal bir görünüş elde edilir,
  • Dişinizde sadece, tırnak kalınlığı kadar bir yuva açılması (ki bu da her zaman gerekmeyebilir) yeterlidir,
  • Diğer alternatif işlemlere göre daha kısa sürer.
  • Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.

Laminate'ler uzun ömürlü müdür? Dayanıklı mıdır?

Laminateler iyi bir ağız bakımıyla çok uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılabilirler (20-25 yıl). Lekelenme ve aşınmaya karşı dirençli porselenden imal edilmişlerdir. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek, çok sert gıdaları ısırmaktan kaçınmak gerekir.


www.elitdentmersin.com ağız ve diş sağlığının korunması için bilgi aktarımı ve paylaşımı amacıyla hazırlanmıştır. Meslek etik kurallarına saygılıdır. Bu bilgiler hekimin tıbbi amaçlı muayenesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. Bu sayfada yayınlanan resim ve yazılar Özel Elitdent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği'nden izin alınmadan kullanılamaz.